Říjen 2015

Draco Malfoy

31. října 2015 v 14:23 | Lenka Láskoredová |  Drawing
Ahoj :)
Takže tady máte Draca :3
Usmívající seVaše Lenka LáskoredováUsmívající se

Bestiář Harryho Pottera

21. října 2015 v 22:30 | Lenka Láskoredová
Ahoj :)

V neděli jsem slavila svoje narozeniny... dostala jsem krásný dort s tématikou Harry Potter.. přidám vám se fotku, byl úžasný a taky moc dobrý :3 A také jsem dostala nové knížky: Labyrint: Útěk, První, 1D: Kdo jsme a Bestiář Harryho Pottera. Máte taky někdo doma? Knížka je úplně úžasná :3


Usmívající seVaše Lenka LáskoredováUsmívající seGinny Weasley

18. října 2015 v 18:50 | Lenka Láskoredová |  Drawing
Ahoj :)
Tady jsou nějaké kresby Ginny Weasley :)
Usmívající seVaše Lenka LáskoredováUsmívající se


Fleur Delacour

6. října 2015 v 12:00 | Lenka Láskoredová |  Všechny ženy v životě Harryho Pottera

Fleur se objeví na scéně ve čtvrtém dílu HP a Ohnivý pohár. Je šampiónkou za školu Krásnohůlky a je úžasně krásná, neboť prý její babička je víla. A skutečně - její zjev a platinově stříbřité vlasy působí na mladé muže tak, že se chovají jako blázni; naparují se a předvádějí své zpravidla smyšlené přednosti. (Na dívky taková krása ovšem nepůsobí.)
Jak nás učí nauka o chování zvířat, nám nejbližší primáti jsou šimpanzi, přesněji šimpanzi bonobo. Jsou to opice, které žijí jako my ve větších smíšených skupinách. Nejsilnější samec - alfa samec - je vůdcem skupiny, co řekne, to platí, dokonce má léčivý vliv. Má také právo na každou samici, která se mu zalíbí. U samic panuje obdobná hierarchie. Zoologové usuzují, že i společní předkové lidí a šimpanzů žili podobně.
U šimpanzů je poměrně jednoznačné, kdo se stane alfou - je to ten, který všechny ostatní samce přepere nebo zastraší. U lidí to není tak jednoznačné a proto mladíci "machrují" - perou se, hádají nebo se trumfují svými přednostmi. Mohou to dělat i jen mezi sebou, ale tu správnou gradaci to má, až když jde o dívku.
Autorka zde tedy vlastně říká, že krasavice Fleur působila na mladé muže tak, že se vrátili do časů svých primátích předků. To můžeme leckdy pozorovat i dnes, a není ani třeba, aby dívka měla vílí babičku. Je otázkou, jestli podobné dvoření takovou krasavici těší nebo obtěžuje; asi záleží na její povaze.
Zdá se, že Fleur si svého vlivu není příliš vědoma, nebo to aspoň předstírá. Rozhodně je soutěživá, ráda vynikne (jinak by se nepřihlásila do soutěže) a přitom musí vědět, že v některých disciplinách (boj s drakem, potápění) se nevyrovná soupeřům - mužům svojí silou, takže ji musí nahradit svou inteligencí, obratností a vytrvalostí.
Fleur zpočátku považuje za soupeře jen Kruma a Diggoryho:
Fleur Delacourová se ohlédla, když Harry vešel, a jak pohodila hlavou, dlouhé stříbřité vlasy jí přepadly dozadu.
"Cco je?" zeptala se. "Máme sse vrrátit zpátky do ssíně?"
Myslela, že jim přišel vyřídit nějaký vzkaz. (…)
"Oni ršíkají, še tady ten chlapeček má také ssoutěšit!"
Fleur zprvu Harryho neuznává; demonstruje svůj temperament a soutěživost slovy:
"A prroč by si měl stěšovat?" vybuchla Fleur Delacourová a hlasitě zadupala. "Má prršece mošnost soutěššit, nemyslíte? Vššichni jsme celé týdny doufali, že nás Pohárr vyberre! Taková čest prro naši školu! A k tomu cena tisíc galeonů - kvůli ní by leckdo neváhal nassadit šivot!"
Nadchází však první úkol:
Fleur se třásla od hlavy až k patě. Teď, když s hlavou vztyčenou vyšla ze stanu a v ruce pevně svírala hůlku, cítil k ní Harry daleko větší sympatie než kdy předtím.
Před plesem, když se ji snaží RW pozvat jako partnerku, ukazuje Fleur způsob, jakým odmítá nechtěné zájemce. Ron to líčí takto:
"Podívala se na mě jako na mořskou obludu nebo něco takového. Vůbec mi neodpověděla. A pak - ani nevím, jak se to stalo - najednou jsem se vzpamatoval a utekl jsem."
Během pobytu v Bradavicích má Fleur, jak se zdá, docela jiné starosti:
…byla schopná stěžovat si kvůli kdejaké maličkosti.
"Jsou strašně těžká, vššecka ta brradavická jídla," slyšeli ji mrzoutit, když jednou večer vycházeli z Velké síně hned za ní (Ron se schovával za Harrym, aby ho nezahlédla).
"Takhle sse brrzo nevejdu do ssvého společšensského hábitu!"
"To by bylo fakt neštěstí," podotkla Hermiona kousavě. (…)
Na plesový tanec si Fleur vybrala kapitána famfrpálového mužstva (vzpomeňte si na alfa-samce!), ale asi nejde o nic trvalého.
Jenže… určitá nadřazenost Fleur vezme za své při druhém úkolu. Fleur není schopna se dostat ani na dohled k zajatým osobám, které mají šampioni osvobodit z hloubi jezera. Její sestru osvobodí Harry navíc, spolu s tím, koho osvobodit má: Ronem. Fleur svůj úkol vzdala:
"To vššecko ti ďassovsové… vrrhli se na mě…Gabrrielo, už jsem měla strrach… takový hrrosný strrach."
Teď si ovšem uvědomí, že její sestřičku zachránil Harry, a děkuje mu:
"Hlavně sse posstarrejte o Gabrrielu," řekla a obrátila se k Harrymu.
"Tyss ji sachrránil," řekla bez dechu, "i kdyšš nebyla tvoje zajatkyně."
Fleur Harryho políbí a pak i Ronalda:
"A ty taky, tys mu prššece pomáhal -"
"Jo," přitakal Ron a zřejmě doufal v nejlepší, "jo, trošinku -"
Fleur se vrhla i na něj a políbila ho také. Hermiona z toho byla vzteky bez sebe (…)
Takže její názor na oba přátele se docela změnil, a nám obyčejným chlapům spadl kámen ze srdce: je normální! Nepovažuje služby své osobě za samozřejmost. Před posledním úkolem to sama potvrzuje:
Fleur se na Harryho zářivě usmála, když přišel blíž; od té doby, co vytáhl z jezera její sestru, se její chování k němu úplně změnilo.
A před posledním úkolem se stane ještě něco jiného:
Harry si všiml, že se Fleur Delacourová dívá matce pres rameno a prohlíží si Billa s neskrývaným zájmem. Jeho dlouhé vlasy ani náušnice s kančím zubem jí očividně nevadily.
To je něco, co musím vysvětlit zase za pomoci šimpanzů. Existuje teorie hraničící s pravdou, která mluví o nejlepší strategii zachování rodu při proměnlivých vnějších podmínkách. Dinosauři, aspoň ti velcí, takovou strategii neměli a vyhynuli. Předkové člověka, velice blízcí šimpanzům, tvořili oddělené skupiny - tlupy. Ty zabíraly různá území, přizpůsobovaly se rozličným podmínkám: život v pralese na stromech, v lesostepi, ve stepi… Když se podnebí změní a převládne step, máme tu skupinu specialistů na step. Pokud se naopak rozšíří prales, je tu jiná skupina zvyklá na prales.
Jenže je třeba zachovat jednu věc: aby se druh nerozdělil, aby tedy lidé z pralesa mohli mít stále potomky s lidmi ze stepí. Proto se u šimpanzů i u lidí vyvinulo účelné chování: malé procento jedinců (u šimpanzů jsou to převážně samice) nepřitahují jedinci opačného pohlaví z vlastní tlupy, ale daleko více jedinci opačného pohlaví z jiných - sousedních - tlup. (U lidí: ze sousední vesnice, státu nebo i kontinentu.)
Fleur nám tuto teorii krásně ilustruje, a to až po svatbu v posledním dílu HP a Relikvie smrti.
Při plnění třetího úkolu však Fleur omráčí falešný Moody a ta tak vypadává ze soutěže. A v závěru čtvrtého dílu najde Fleur motivaci, aby zůstala v Anglii, rozuměj poblíž Billa. Při loučení říká Harrymu::
"My dva se urrčitě zasse uvidíme, doufám," řekla Fleur, když k němu doběhla a podávala mu ruku.
"Chtěla bych si tu najít nějakou prráci, abych se zlepčila v angličtině."
A na začátku dalšího dílu HP a Fénixův řád to tu máme znovu:
"Vzpomínáš na starou známou Fleur Delacourovou?" připomněl mu George. "Sehnala si místo u Gringottových, še se prrý chse sdokonalit v englištině."
"A Bill jí hrozně často dává soukromé hodiny," zašklebil se Fred.
Jinak se v tomto dílu Fleur nepřipomíná.


V první části dílu HP a Princ dvojí krve žije Fleur, již jako Billova vážná známost, v Doupěti - sídle Weasleyových. V této chvíli sem Fleur rozhodně nezapadá, nelíbí se ostatním ženám - paní Molly Weasleyové, Ginny ani Hermioně. Její vliv zvláště na Rona je jim nepříjemný, ačkoli uznávají, že si nejvíce hledí Billa. Kapitola se také nazývá Šišlavá nákaza, Ginny tituluje Fleur Šišla a kráva - v originále Phlegm, tedy Hlen, Sliz, nebo pěkně jadrně Mrml. Ženy dokonce spekulují, čím tak asi Billa Fleur přitahuje, že se k sobě vlastně ani nehodí, že u něj jde o chvilkové poblouznění nebo dobrodružství atd. Fleur navíc působí dojmem, že lásku k Billovi předstírá jen z vypočítavosti:
"On je všdycky tak ochleduplný," zapředla Fleur zbožňujícně a pohladila Billa po nosu. Ginny se za jejími zády pitvořila, jako že zvrací do misky s ovesnou kaší. Harry se zakuckal kukuřičnými vločkami a Ron ho musel praštit do zad.
Fleur také s chutí probírá detaily svatby, organizuje sestavu družiček apod., čímž, jak praví Kingsley Amis, "únavným způsobem specifikuje všeobecnou nechuť".
Podobný odpor k "cizákovi" musí překonat ti, kdo jsou postiženi funkcí zachování rodu (viz výše - šimpanzi) a přitahují ho partneři ze vzdálených vesnic, údolí, zemí… a Fleur není výjimkou. Ještě o vánočních prázdninách je její postavení v rodině Weasleyových stejné nebo vyostřené - Fleur rozhodně netrpí sentimentem k oblíbené písni paní Weasleyové:
Od všech se očekávalo, že budou poslouchat vánoční rozhlasové vysílání s oblíbenou zpěvačkou paní Weasleyové, Celestýnou Warbeckovou, jejíž hlas se k nim v melodických trylcích nesl z velkého dřevěného rádia. Fleur, kterou Celestýna zjevně nudila, vykládala o něčem v koutě tak hlučně, že paní Weasleyová už několikrát zamračeně namířila hůlkou na ovládání hlasitosti a Celestýnin zpěv zněl také čím dál pronikavěji. (…)
"Ušš je konec?" zeptala se nahlas Fleur. "Díky bohu, byla to strrašná -"
- asi pitomost. (…)
Krátce nato se Fleur rozhodla, že bude parodovat Celestýnu a zazpívá Kotlík plný horké silné lásky, což si všichni ostatní vyložili jako signál, že je načase jít spát, když zahlédli výraz paní Weasleyové.
"Za trest" nedostane Fleur od paní Weasleyové tradiční dárek - ručně (kouzlem) pletený svetr.
Vypadá to, že zde soulad rozhodně panovat nebude. Ale…
Poté, co Billa pokouše vlkodlak a připraví ho o notný kus mužné krásy, má Fleur jedinečnou příležitost ukázat, že jí jde opravdu o Billa a hlavně o Billa. A Fleur této příležitosti plně využije: ne snad nějakým předstíráním, ale tím, že zůstane sama sebou.
"A tím mysslíte co?" rozkřikla se nečekaně Fleur. "Co tím mysslíte, když rršíkáte, že se měl šenit?"
Paní Weasleyová k ní pozvedla uslzený obličej a zatvářila se překvapeně.
"No - jen to, že -"
"Vy ssnad mysslíte, že Bill si mě ušš nebude chtít vzít?" dorážela na ni Fleur. "Mysslíte, že pro pár kousanců ušš mě nebude milovat?"
"Ale ne, tak jsem to vůbec -"
"Prrotoše on bude chtít!" vypjala se Fleur do plné výše a pohodila dlouhou hřívou stříbrných vlasů. "Na to je nějaký vlkodlak krrátký, aby mě Bill prršestal milovat!"
"No ano, to je jistě pravda," připustila paní Weasleyová, "myslela jsem ale, že vzhledem k tomu - k tomu, jak - jak -"
"Mysslela jste, že si já nebudu chtít vzít jeho? Nebo jste sspíš doufala?" obořila se na ni Fleur a chřípí se jí chvělo rozčilením. "Prroč by mi sálešelo na tom, jak vypadá? Mysslím, že vypadám dosst hezky sa nás sa oba! Ty jissvy jsou jen důkassem, jak je můj manšel statečný! A tohle udělám já!" dodala vztekle, odstrčila paní Weasleyovou a vytrhla jí mastičku z ruky.
Fleur ukázala, že se o budoucího manžela postará, že si váží jeho statečnosti, a tím si budoucí tchýni úplně získala.

V posledním dílu HP a Relikvie smrti pomáhá Fleur - maskovaná jako on - HP uniknout před Voldemortem a Smrtijedy. V nebezpečné akci neselže; poznáváme, že je nejen krásná, ale také statečná.
Následuje vytoužená svatba s Billem, která však náhle končí zprávou, že Voldemort dobyl ministerstvo kouzel. Skoro všichni svatebčané jsou v nebezpečí a musí prchat před Smrtijedy.
Těsně před svatbou dosáhne HP dospělosti - 17 let - a dostává hojné dárky, také od Fleur.
Bill a Fleur si zařizují nový dům, Lasturovou vilu, která se později stává útočištěm všech osob zachráněných ze sklepa Malfoyových; HP zde také vykope skřítku Dobbymu hrob. Fleur se tady stará o zmučenou Hermionu. Naši hlavní hrdinové se v Lasturové vile zdrží až do svého výpadu do Gringottovy banky.
S Fleur se zase setkáme až v Bitvě o Bradavice, kterou oba novomanželé přežijí.
Více se o Fleur nedozvíme, s výjimkou závěru po 19 letech, kde se dá spekulovat, že "sestřenka Viki" může být dcerka Billa a Fleur.

Postava Fleur má pevný charakter, ale je rozhodně z těch, které to u autorky nemají lehké.


Usmívající seVaše Lenka LáskoredováUsmívající seFleur Delacour - kresby

2. října 2015 v 17:35 | Lenka Láskoredová |  Drawing
Ahoj :)
Našla jsem krásné kresby Fleur Delacour :)Usmívající seVaše Lenka LáskoredováUsmívající se